Czy słodziki są zdrowe?
- 17 czerwca 2019
- Kuchnia numer 6: Czerwiec 2019 Zdrowie
Nic nie jest czarno białe
Stosowanie zamienników cukru wydaje się być rozsądnym wyborem. Są niskokaloryczne lub bezkaloryczne, nie podnoszą poziomu cukru we krwi, a tym samym nie prowadzą do otyłości oraz chorób dietozależnych. Ale czy na pewno? Badań na ten temat jest mnóstwo, niektóre z nich mówią o niekorzystnym działaniu słodzików, są też takie, które uważają, że są zdrowe lub neutralne dla naszego organizmu.
Wpływ słodzików na poziom glukozy we krwi
Naukowcy poddający w wątpliwość prozdrowotny wpływ słodzików na zdrowie argumentują to tym, iż już samo odczucie słodkiego smaku prowadzi do uruchomienia kaskady reakcji, podobnych do tych, powstających po zjedzeniu zwykłego cukru.
Mówiąc prościej oznacza to, że po wypiciu napoju z dodatkiem słodzika trzustka (tak samo jak w przypadku cukru) zaczyna produkować insulinę. W efekcie jej działania następuje obniżenie poziomu glukozy we krwi. Tyle, że we krwi jej nie ma. Po spożyciu produktów z zamiennikami cukru nie obserwujemy wzrostu poziomu glukozy, zatem zwiększony poziom insuliny przyczynia się do obniżenia glikemii poniżej fizjologicznej normy. Taka sytuacja skutkuje nieodpartą chęcią zjedzenia kolejnego posiłku, najlepiej słodkiego. W konsekwencji słodziki nie tylko blokują spalanie tkanki tłuszczowej, ale też sprzyjają przejadaniu się.
Należy jednak zdawać sobie sprawę, że istnieje druga, bardziej sceptyczna, strona tej teorii. Bazuje ona na przekonaniu, że większość badań na ten temat została przeprowadzona na zwierzętach i nie ma bezpośredniego przełożenia na ludzi.
Jaki słodzik wybrać?
Wybór jest ogromny. Na rynku dostępne są różnego rodzaju słodziki w płynie, w proszku oraz tabletkach. Obecnie wyróżniamy trzy główne grupy substancji słodzących: sztuczne substancje intensywnie słodzące, półsyntetyczne substancje słodzące (poliole), naturalne substancje słodzące. Dużą popularność zyskały szczególnie bezkaloryczne substancje słodzące, takie jak aspartam, sukraloza, cyklaminiany, acesulfamy czy stewia. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje stewia. W przeciwieństwie do syntetycznych słodzików zawiera bowiem bioaktywne związki z grupy glikozydów, które regulują gospodarkę insulinową i normalizują glikemię.
Podsumowując pamiętajmy, że nadużywanie każdej substancji słodzącej, niezależnie czy jest to zwykły cukier czy słodzik, może prowadzić do niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji. Umiejętny dobór słodzików i zachowanie umiaru w ich spożyciu, może być sprzymierzeńcem w walce o szczupłą sylwetkę.
Kliknij w środek okładki, by przeczytać całość bezpłatnie.
Zobacz
Pobierz PDF
- Presspekt: skład gazet, druk gazet
- Warszawa, Polska: skład DTP gazet i czasopism
- Własna Gazeta – Skład Gazet
- Własna Gazeta – Druk Gazet
- Własna Gazeta – kompleksowe tworzenie gazet
- Własna Gazeta – skład czasopism
- Drukarnia Gazet: Mazowieckie / Polska
- Skład Czasopism
- DM: druk gazet
- DM: druk na papierze gazetowym
- DM: drukarnia gazet
- WG: własna gazeta wyborcza
- druk gazety cennik (wg)
- Skład gazety za darmo (wg)
- Skład tekstu cennik (wg)
- Skład gazety cennik (wg)
- DM: drukarnia gazet Łódź
- DM: drukarnia gazet Poznań
- DM: drukarnia gazet Wrocław
- DM: drukarnia gazet Włocławek