[Zapowiedź] Podwójna tożsamość: życie tu i tam
- 14 października 2019
- Patronaty (nieaktualne)
Czasami myślę sobie o tym, co by było, gdyby było, czyli gdybym z Polski nie wyjechała. Jak ułożyłoby się moje życie? Jaką byłabym osobą? Co tak naprawdę dała mi emigracja, a co bezzwrotnie odebrała? Tożsamość to rzecz skomplikowana, bo odzwierciedla to, jak siebie samych poczytujemy. Ja, czyli kto? Określenie własnej tożsamości dokonuje się w kontakcie z ludźmi i poprzez ludzi. Wyjeżdżając z Polski, obraz ten ulega zakłóceniu poprzez wpływy zewnętrzne i nasze własne doświadczenia życiowe. Zmieniamy się my oraz wszystko wokół nas. Powrotu do tego, co było po prostu już nie ma.
I stąd pojawia się najważniejsze obecnie dla wielu pytanie: czy po tylu latach dałoby się wrócić do Polski i to w taki sposób, żeby nie stało się to wtórną emigracją – procesem, który niekoniecznie dobrze wspominamy. Zachęca nas do powrotu nie tylko polski rząd, ale też różnorodne zmiany w Polsce widoczne gołym okiem i odczuwalne w sferze gospodarczej, kulturowej i społecznej. Lecz lęk przed takim powrotem jest często silniejszy niż jego pragnienie.
Podwójna tożsamość nie spędza pewnie snu z powiek większości osób, które wyjechały z Polski na stałe, ale jest to kwestia złożona, będąca źródłem przemyśleń i wielu fascynujących rozmów wśród Polonii. Pewnym jest natomiast, że do sprawy tej każdy podchodzi trochę inaczej.
O wyzwaniach związanych z tożsamością, tęsknotą i emigracją dawno już pisali mędrcy tacy jak Mickiewicz, Tuwim, Norwid czy Miłosz. Nostalgia i emocjonalne rozdarcie towarzyszy wielu z nas, zakłócając życie może i rzadko, ale z regularnością powracającego bumerangu. Zuzanna Głowacka, w „Manhatanie pod wodą” pisze: „Całe dzieciństwo obserwowałam ludzi, którzy nie pasowali, ale próbowali się dopasować. Niektórym się udało. Innym nie. Część została w nowych miejscach na zawsze; inni po wielu latach wrócili do swoich krajów. Ale i oni się zmienili, i te kraje też nie były już takie jak dawniej. Więc na nowo poczuli się obco. Może właśnie tego się boję – że jeśli będę cały czas próbować pasować wszędzie, to skończy się tak, że nie będę pasować nigdzie…”
To, kim jesteśmy w przestrzeni kulturowej, społecznej i tożsamościowej jest oczywiście na tyle sprawą indywidualną, że nie ma na to przepisu. A to, czy człowiek czuje się polskim Brytyjczykiem, czy brytyjskim Polakiem zależy od tak wieku elementów, doświadczeń i przekonań, że trudno nawet z kimkolwiek się porównywać. Są też osoby, które wybierają bycie obywatelem świata, nie opowiadając się ani po jednej, ani po drugiej stronie. Czy jest im z tym dobrze? Kto wie, lecz biorąc pod uwagę bliskość Polski do świata – i tą dosłowną, i tą wirtualną – może jest to właśnie najlepsze wyjście z sytuacji. Już Demokryt mówił, przecież że „Człowiekowi mądremu cała ziemia jest dostępną, gdyż ojczyzną szlachetnej duszy jest cały świat.”
Zapraszamy na panel dyskusyjny o podwójnej tożsamości, który odbędzie się 15 października 2019 o 17.30 w Ognisku Polskim.
Rejestracja: https://polaron.com.au/events/polish-heritage-dual-identity-and-citizenship-panel-discussion/
Kliknij w środek okładki, by przeczytać całość bezpłatnie.
Zobacz
Pobierz PDF
- Presspekt: skład gazet, druk gazet
- Warszawa, Polska: skład DTP gazet i czasopism
- Własna Gazeta – Skład Gazet
- Własna Gazeta – Druk Gazet
- Własna Gazeta – kompleksowe tworzenie gazet
- Własna Gazeta – skład czasopism
- Drukarnia Gazet: Mazowieckie / Polska
- Skład Czasopism
- DM: druk gazet
- DM: druk na papierze gazetowym
- DM: drukarnia gazet
- WG: własna gazeta wyborcza
- druk gazety cennik (wg)
- Skład gazety za darmo (wg)
- Skład tekstu cennik (wg)
- Skład gazety cennik (wg)
- DM: drukarnia gazet Łódź
- DM: drukarnia gazet Poznań
- DM: drukarnia gazet Wrocław
- DM: drukarnia gazet Włocławek