Czy potrzebujesz architekta wnętrz?
- 21 marca 2019
- dom numer 3: Marzec 2019
Po co mi architekt wnętrz?
Główny argument to czas. Jest to jasne, że wolisz poświęcać go na rzeczy, które lubisz i na których się znasz. Dlatego też ludzie decydujący się na remont, zakup mieszkania czy budowę domu zwracają się do mnie po pomoc. Bo nawet jak mają smykałkę do prac budowlanych czy dekoracji, zwyczajnie brakuje im na to godzin w dobie. Albo mają pracę na cały etat, co koliduje nieraz z godzinami otwarcia sklepów czy pracą wykonawców. Same poszukiwania inspiracji czy produktów do zakupu w internecie pożerają czas niemiłosiernie. Kolejna kwestia to możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na: zbędnych poprawkach nieprzemyślanych rozwiązań, zakupie złej ilości materiałów wykończeniowych, a nawet nieznajomości ofert różnych sklepów. Ja dobrze wiem gdzie czego szukać, o co pytać i gdzie można dostać ewentualny rabat. A także na jakim elemencie warto zaoszczędzić, a na co jednak warto wydać większą sumę, dzięki czemu będzie można się cieszyć dobrą jakością na lata. Często sprawuję również nadzór autorski podczas realizacji projektu. Co oznacza, że spotykam się z wykonawcami, dobieram wszystkie materiały i pilnuję realizacji zgodnej z dokumentacją projektową. Wykonawcy z pytaniami zwracają się bezpośrednio do mnie, a nie do inwestora, co zmniejsza ilość stresujących sytuacji i wizyt na budowie.
Poszukiwania inspiracji czy produktów do zakupu w internecie pożerają czas niemiłosiernie
Jak wygląda współpraca z architektem?
Każdy projekt jest inny, ale schemat współpracy przedstawia się następująco:
- Spotkanie na budowie (lub w innym miejscu jeżeli budowa jeszcze trwa), określenie wymagań i potrzeb inwestora, przekazanie dokumentacji i jej wspólna analiza. Jeżeli jest to możliwe wykonuję również inwentaryzację, czyli dokładne pomiary wnętrza. Bardzo zwracam uwagę, aby projekt był dopasowany do domowników, odpowiadał ich charakterowi i zainteresowaniom. Dlatego rozmowa i ustalenie priorytetów są ważne już na samym początku.
- Projekt koncepcyjny, czyli układ funkcjonalny w postaci płaskich rzutów przedstawiający ustawienie mebli i głównych elementów wyposażenia, często w kilku wariantach – do wyboru inwestora
- Po zaakceptowaniu projektu koncepcyjnego przechodzę do wizualizacji trójwymiarowych. W modelu wstawiam już konkretne meble, dodaję kolory, wybrane wykończenia, dekoracje i lampy. W efekcie przekazuję klientom kilka ujęć pomieszczenia, na którym dokładnie widać jak to będzie wyglądało w rzeczywistości
- Jeżeli wizualizacje będą zatwierdzone na ich podstawie robię rysunki wykonawcze, czyli dokładną dokumentację dla ekipy budowlanej i stolarza. Są tam określone wymiary, wybrane materiały i rozwiązania technologiczne. Jeżeli jest taka potrzeba czasem spotykam się z wykonawcami i omawiam rysunki, aby wszystko było jasne. Do dokumentacji dodana jest również lista zakupów wraz z kosztorysem.
Co właściwie projektuje architekt wnętrz?
Osobiście najczęściej projektuję mieszkania i domy prywatne, czasem nie całe, a tylko kilka pomieszczeń – najczęściej łazienki i kuchnie. Są też biura specjalizujące się w projektach hoteli, restauracji czy sklepów. Warto wiedzieć, że do budynków użyteczności publicznej konieczny jest projekt wykonany przez architekta z uprawnieniami.
Czy możliwe jest zlecenie projektu zdalnie?
Oczywiście! Potrzebne mi będą jedynie wymiary pomieszczenia, kilka zdjęć i wytycznych do projektu. Moim klientom polecam zawsze też poszukanie inspiracji, aby wyczuć wzajemnie styl i kierunek projektu.
Zuzanna Sikora
Kliknij w środek okładki, by przeczytać całość bezpłatnie.
Zobacz
Pobierz PDF
- Presspekt: skład gazet, druk gazet
- Warszawa, Polska: skład DTP gazet i czasopism
- Własna Gazeta – Skład Gazet
- Własna Gazeta – Druk Gazet
- Własna Gazeta – kompleksowe tworzenie gazet
- Własna Gazeta – skład czasopism
- Drukarnia Gazet: Mazowieckie / Polska
- Skład Czasopism
- DM: druk gazet
- DM: druk na papierze gazetowym
- DM: drukarnia gazet
- WG: własna gazeta wyborcza
- druk gazety cennik (wg)
- Skład gazety za darmo (wg)
- Skład tekstu cennik (wg)
- Skład gazety cennik (wg)