Kaszuby
- 25 lutego 2020
- numer 1 (12) / 2020 Podróże
Kaszubski Park Etnograficzny
Nie sposób znaleźć lepszego miejsca do zapoznania się z historią i kulturą Kaszub. Powstałe w 1906 dzięki staraniom małżeństwa Izydory oraz Teodora Gulgowskich rozpoczęło swą działalność w XVII wiecznej podcieniowej chałupie jako pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Wciąż rozbudowywane i powiększane stanowi kopalnię wiedzy na temat przeszłości tych ziem.
Wieża widokowa we Wdzydzach
Wzniesiona dzięki mozolnym staraniom lokalnych pasjonatów wieża widokowa o wysokości 35 metrów z trzema platformami na 10, 20 i 30 metrach. Do wybudowania tej okazałej konstrukcji posłużyło drewno modrzewiowe. Rozpościera się z niej wspaniały, panoramiczny widok na okoliczne lasy i jeziora leżące w obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Jest to jedyne miejsce z którego możemy zobaczyć Krzyż Jezior Wdzydzkich, który tworzy 5 jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie oraz Słupinko. Według legendy powstały one na polecenie księcia Sorka, który nakazał stolemom, kaszubskim olbrzymom, odprowadzenie wody z jezior aby zdobyć piękną wodnicę Wdzydzannę. Olbrzymi mieli kopać wielkie rowy na cztery strony świata ale wody zamiast ubywać, przybywało coraz więcej. W ten sposób powstało wielkie jezioro w kształcie krzyża.
Młyn w Chmielonku
Jeden z ostatnich na tym terenie tradycyjnych obiektów tego typu. Pierwsze wzmianki o młynie w tym miejscu pochodzą aż z XIII wieku kiedy znajdował się w rękach oliwskich cystersów. Wielokrotnie przebudowywany na przełomie stuleci uzyskał obecną, mało atrakcyjną formę jednak malownicze położenie nad przesmykiem łączącym jeziora Kłodno oraz Raduńskie Dolne zrekompensują ponurą bryłę budynku. Niegdyś napędzany siłą wody za pomocą koła młyńskiego od 1972 roku silnikiem elektrycznym wyposażony jest wciąż w przedwojenne maszyny jak żarna czy przesiewacze z czasów kiedy produkowano solidnie i „ na lata”. Mąka z Chmielonka nie zawiera żadnych polepszaczy, wybielaczy czy innych sztucznych dodatków. Idealnie nadaje się do wypieku domowego chleba czy ciast. Na miejscu można nabyć mąkę żytnią i pszenną a także zwiedzić młyn czy przejechać się zabytkową windą towarową.
Wiatrak w Ręboszewie
Na szczycie jednego z najpiękniejszych kaszubskich wzgórz – Sobótce stanął przeniesiony z Podlasia wiatrak – koźlak. Dzięki staraniom właścicieli został pieczołowicie odrestaurowany z zachowaniem wewnątrz oryginalnych części złożonego drewnianego mechanizmu. Wygospodarowano też przestrzeń na pomieszczenia sypialne, łazienkę oraz niewielką kawiarenkę. Możemy tu usiąść tuż pod ogromnymi śmigami i rozkoszować się nie tylko kawą, herbatą czy domowym ciastem ale przede wszystkim wspaniałymi widokami.
Podczas zwiedzania możemy obejrzeć archiwalny film ukazujący pracę młyna a także zapoznać się z ciekawą historią „przeprowadzki” z Podlasia na Kaszuby. Do wiatraka wiedzie bardzo stromy podjazd dlatego wiele turystów zostawia auta poniżej na przydrożnym parkingu i wspina się na wzgórze pieszo. Wjazd samochodem pod sam wiatrak polecam odważnym.
Jakub Lamali
Kliknij w środek okładki, by przeczytać całość bezpłatnie.
Zobacz
Pobierz PDF
- Presspekt: skład gazet, druk gazet
- Warszawa, Polska: skład DTP gazet i czasopism
- Własna Gazeta – Skład Gazet
- Własna Gazeta – Druk Gazet
- Własna Gazeta – kompleksowe tworzenie gazet
- Własna Gazeta – skład czasopism
- Drukarnia Gazet: Mazowieckie / Polska
- Skład Czasopism
- DM: druk gazet
- DM: druk na papierze gazetowym
- DM: drukarnia gazet
- WG: własna gazeta wyborcza
- druk gazety cennik (wg)
- Skład gazety za darmo (wg)
- Skład tekstu cennik (wg)
- Skład gazety cennik (wg)