Brexit – czy może oznaczać coś „dobrego”?
- 20 grudnia 2019
- Biznes Finanse numer 11: Grudzień 2019
Na początek należy wspomnieć, że zgodnie z obowiązującym już prawem osoby, które uzyskają ”Settled Status” nie powinny obawiać się o swoje prawa w Wielkiej Brytanii. Obywatele Unii Europejskiej, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii przed Brexitem nadal będą mogli pracować, zakładać działalność gospodarczą, zmieniać pracę, wynajmować mieszkania, uzyskiwać kredyty, czy kupować nieruchomości. W tym zakresie nie ma żadnych powodów do obaw.
W sprawie potencjalnych ”korzyści” trzeba pamiętać, że wiele zależy od negocjacji z Unią Europejską, a więc od tego jak będą wyglądać przyszłe relacje pomiędzy Wielką Brytanią a Unią. Przyznam szczerze, że nie łatwo jest znaleźć definitywne pozytywne strony wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jakie mogą pojawić się dla obywateli z Unii Europejskiej, ale na poczet tego artykułu, postaram się pozostać optymistą.
Zakupy bezcłowe
W przypadku bezumownego Brexitu, jedna z pierwszych rzeczy jakie zauważymy podczas podróży do krajów Unii, w tym do Polski, będzie możliwość zakupu artykułów w atrakcyjnych cenach w sklepach bezcłowych na promach czy na lotniskach. Jeśli jednak będzie obowiązywał okres przejściowy skorzystamy z tej opcji najwcześniej po jego zakończeniu.
zakupy bez VAT na terenie Unii dla osób prywatnych
Zapewne wielu z nas zwróciło uwagę na naklejki ”tax free shopping” na wielu sklepach w centrach większych miast, czy w galeriach handlowych. Obywatele (i rezydenci) spoza Unii Europejskiej, którzy tylko odwiedzają kraj unijny mają prawo do zwrotu VAT za zakupy na terenie Unii. Nie dotyczy to wszystkich zakupów. Na terenie różnych krajów unijnych obowiązują różne limity oraz warunki, ale dokonując zakupu w sklepach, które oferują ten serwis, warto będzie o to zapytać. Zakupy sprzętu elektronicznego czy ubrań, podczas wakacyjnego pobytu chociażby w Polsce, mogą okazać się tańsze.
Niższe podatki
Rząd Wielkiej Brytanii wielokrotnie powtarzał, że będzie obniżać podatki aby „rozruszać” gospodarkę po Brexicie i aby zniwelować potencjalne negatywne skutki barier handlowych, takich jak cła. Wielka Brytania przekazuje znaczne kwoty do budżetu Unii Europejskiej. Wyjście z Unii mogłoby pozwolić na zmniejszenie podatków bez uszczuplenia budżetu. Przestaną też obowiązywać unijne reguły dotyczące podatku VAT co oznacza, że Wielka Brytania będzie mogła ustalić własne stawki tego podatku, na przykład stosować więcej niż 3 stawki VAT. Co prawda decyzje w sprawie obniżenia podatków będą pozostawać w rękach przyszłych rządów, jednak spowolnienie gospodarcze może zmusić rząd do radykalnego cięcia podatków w celu poprawy sytuacji. Oznaczałoby to tańsze zakupy, mniejsze obciążenia dla firm i więcej pieniędzy w naszych kieszeniach. Szczególnie zadowoleni byliby nasi rodacy, którzy są właścicielami firm w Wielkiej Brytanii.
Wiele zależy od negocjacji z Unią Europejską, a więc od tego jak będą wyglądać przyszłe relacje pomiędzy Wielką Brytanią a Unią. Przyznam szczerze, że nie łatwo jest znaleźć definitywne pozytywne strony wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jakie mogą pojawić się dla obywateli z Unii Europejskiej, ale na poczet tego artykułu, postaram się pozostać optymistą.
Brak konkurencji
Utrudnienia w relokacji do Wielkiej Brytanii spowodują, że znacznie zmniejszy się napływ nowych pracowników. Jeśli po okresie okołobrexitowego zamieszania (i zwłaszcza jeśli obniżone zostaną podatki) ruszą inwestycje i Wielka Brytania wejdzie na ścieżkę rozwoju gospodarczego, pojawi się naturalnie zapotrzebowanie na pracowników. Brak napływu nowej taniej siły roboczej wywrze znaczny wpływ na płace. Oznacza to, że potencjalnie w pozytywnym scenariuszu płace osób pozostających w Wielkiej Brytanii mogą znacznie wzrosnąć. Sytuacja pracowników może więc znacznie się poprawić. Właściciele małych i średnich firm również będą mogli na takiej sytuacji skorzystać. Brak konkurencji ze strony nowych firm zakładanych przez osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii spowoduje, że firmy nie będą bały się podnieść swoich cen (a co za tym idzie przychodów), gdyż potencjalni klienci nie przejdą do tańszej konkurencji, ze strony nowych imigrantów, którzy gotowi byliby wykonać te usługi za mniejsze pieniądze.
Otwarcie na nowe rynki
W przypadku podpisania umów handlowych przez Wielką Brytanię z Unią Europejską, a także innymi krajami, mogą pojawić się nowe możliwości, o których teraz najzwyczajniej nie myślimy. Przykładowo, może okazać się, że opłaca się sprowadzić pewne materiały bez ceł np. z krajów Ameryki Południowej, inne ze Stanów Zjednoczonych, połączyć je w gotowy produkt, który nie jest objęty cłami i sprzedać na terenie Unii ze znacznym zyskiem, przy czym dzięki ułatwionemu dostępowi do materiałów możliwa byłaby konkurencja cenowa z europejskimi firmami. Oczywiście nie oznacza to, że każdy z nas stanie się importerem, czy producentem, ale jeśli pojawiłyby się tego typu możliwości oznaczałoby to rozwój firm na rynku brytyjskim, a co za tym idzie zwiększone zapotrzebowanie na prace. Zwiększony popyt na prace przy jednoczesnym utrudnionym dostępie do tego rynku dla potencjalnych pracowników z Unii przełożyłoby się na wyższe płace zgodnie ze schematem omówionym w poprzednim punkcie.
Potencjalne możliwości partnerstwa biznesowego i kontaktów handlowych
Wielka Brytania będzie mogła wprowadzić własne regulacje po wyjściu z Unii Europejskiej. W wielu krajach spoza Unii obywatele innych państw nie mogą tak łatwo otworzyć firm, czy kont bankowych. Posiadając dostęp zarówno do rynku unijnego jak i brytyjskiego może okazać się, że będziemy idealnymi osobami do nawiązania kontaktów biznesowych i potencjalnego partnerstwa biznesowego. Właściciele firm z krajów Unii, którzy chcieliby dokonać ekspansji na rynek brytyjski mogą być bardziej skłonni do nawiązania współpracy zamiast samodzielnego otworzenia lokalnej działalności. Z drugiej strony firmy brytyjskie, które myślą o ekspansji na rynki europejskie, mogą bardziej cenić pracowników z obywatelstwem unijnym, ze względu na dużo łatwiejszą możliwość czasowego oddelegowania takiego pracownika do krajów Unii np. w celu pomocy w ustanowieniu siedziby firmy w danym kraju.
Podwójna emerytura
W przypadku bezumownego Brexitu osoby, które posiadają działalność w Wielkiej Brytanii jak i w innym kraju unijnym (np. w Polsce), bądź pracują w obu krajach, czy są właścicielami ziemi rolnej, mogą podlegać pod składki na ubezpieczenia socjalne w obu krajach. Obecnie składki można odprowadzać na dany czas tylko w jednym kraju unijnym i w takim kraju naliczana jest z tego powodu emerytura. Gdyby jednak składki były opłacane (i honorowane) w Wielkiej Brytanii jak i w drugim kraju. to efektem tego mogłyby być naliczone dwie niezależne od siebie emerytury.
Tańsze mieszkania
Mniejszy popyt na rynku mieszkaniowym może wpłynąć na obniżenie, bądź wstrzymanie wzrostu cen, zarówno zakupu jak i najmu mieszkania. Byłaby to świetna wiadomość dla osób, które oszczędzają pieniądze na zakup pierwszej nieruchomości, a także dla tych, które wynajmują mieszkania. Co prawda nie jest to może oczekiwana sytuacja przez właścicieli nieruchomości, jednak trzeba mieć na uwadze, że ustabilizowanie wzrostu cen może być również korzystne dla tych, którzy chcą w Wielkiej Brytanii pozostać. Planując zmianę mieszkania na większe, ważny jest nie tylko wzrost wartości nieruchomości, w której mieszkamy, ale też cena za jaką musimy zakupic nową nieruchomość. W związku z tym wyhamowanie wzrostu cen może pomóc także osobom, które planują przenieść się do większego domu. Długofalowo, po ustabilizowaniu się sytuacji gospodarczej, a szczególnie w sytuacji wzrostu gospodarczego należy się jednak spodziewać dalszego wzrostu wartości nieruchomości. Czasowe obniżenie bądź wyhamowanie wzrostu cen może pomóc w zakupie pierwszej nieruchomości, czy zmianie mieszkania na większe, a w dłuższej perspektywie nie musi oznaczać straty na naszej inwestycji.
Brexit namiesza
Brexit, jeśli nastąpi, będzie ogromną zmiana. Jak każda znaczna zmiana, niesie to ze sobą zarówno zagrożenia jak i potencjalne możliwości. W 1989 roku w Polsce nastąpiły znaczne zmiany, gdy system komunistyczny zostań zamieniony na system wolnorynkowy. Znalazłoby się wiele osób, dla których tamte czasy oznaczały pogorszenie warunków życia i do dziś takie osoby preferują poprzedni system. Wystarczy chociażby wspomnieć o pracownikach wielkich zakładów przemysłowych, czy PGR-ow. Jednak dla wielu tamta zmiana okazała się niesamowitą szansą, którą byli w stanie zauważyć i wykorzystać. Powstało wtedy wiele małych biznesów, które z czasem urosły do ogromnych rozmiarów. Brexit jest inną zmianą, ale też jest to znaczna zmiana. Jeśli nie możemy wpłynąć na decyzję, musimy się z nią niestety pogodzić. Ważne jest jednak, by zamiast oburzać się na to co się stało, zacząć rozglądać się za potencjalnymi szansami jakie dają nam zmiany. W czasach zmian biznesy, które nie są w stanie się dostosować, ustępują miejsca nowym firmom, które zapełniają lukę. Mniejsza konkurencja na rynku, potencjalne nowe możliwości, to wszystko daje nam nadzieję, że po latach chudych, tych które w związku z niepewnością odczuwa się na rynku teraz, przyjdą lata tłuste. I tego wszystkim nam życzę!
Tomasz Wiadrowski
Kliknij w środek okładki, by przeczytać całość bezpłatnie.
Zobacz
Pobierz PDF
- Presspekt: skład gazet, druk gazet
- Warszawa, Polska: skład DTP gazet i czasopism
- Własna Gazeta – Skład Gazet
- Własna Gazeta – Druk Gazet
- Własna Gazeta – kompleksowe tworzenie gazet
- Własna Gazeta – skład czasopism
- Drukarnia Gazet: Mazowieckie / Polska
- Skład Czasopism
- DM: druk gazet
- DM: druk na papierze gazetowym
- DM: drukarnia gazet
- WG: własna gazeta wyborcza
- druk gazety cennik (wg)
- Skład gazety za darmo (wg)
- Skład tekstu cennik (wg)
- Skład gazety cennik (wg)